Treningi

E-treningi

Po treningach

Jak się uczyć ? (1) - wstęp
Krzysztof Pietraszek

Wprowadzenie takich zmian w swoim uczeniu się, by rzeczywiście chłonąć wiedzę szybciej i skuteczniej, to efekt w 5% wiedzy, 35% motywacji i 60% umiejętności.
Wiedzy jest tu rzeczywiście bardzo mało. Większość potrzebnych informacji z tego zakresu, można znaleźć w popularnych poradnikach.
Ważniejsza jest motywacja. Ocenia się, że tylko 3% populacji jest zdolne do podjęcia i realizowania zmian w tym, co robią. Tylko dalsze 13% jest w stanie pójść za tą awangardą. Reszta zna tylko jedną receptę na większe osiągnięcia – więcej pracuj!
Dobrym przykładem jest przypadek dziewczyny jednego z moich uczniów. Chłopak ten chciał ją namówić, by razem z nim zapisała się na kurs szybkiego czytania.
Dostał odpowiedź: „Nie mam czasu. Widzisz ile mam lektur do przeczytania!”
Dobrym przykładem jest przypadek dziewczyny jednego z moich uczniów. Chłopak ten chciał ją namówić, by razem z nim zapisała się na kurs szybkiego czytania.
Dostał odpowiedź: „Nie mam czasu. Widzisz ile mam lektur do przeczytania!”
Efektywne
uczenie się, to głównie umiejętności. Właśnie nie zdolności, a umiejętności. Oczywiście przy bardzo dużych zdolnościach, człowiek radzi sobie bez specjalnych umiejętności. Chociaż najczęściej szybko i samodzielnie je odkrywa. We wszystkich pozostałych przypadkach rola umiejętności jest najważniejsza.
Jak w tej sytuacji doradzać: „Jak się uczyć?” - oczywiście przy założeniu, że rady przeznaczone są dla osób w wieku powyżej 13 lat. Wcześniej zwykle nie są potrzebne rady, tylko prowadzenie dziecka w jego codziennej pracy szkolnej.
Myślę, że sensownym rozwiązaniem będzie ustalenie klas zaawansowania i odpowiednie dostosowanie rad do takich poziomów umiejętności.
Przyjmijmy więc następujące poziomy zaawansowania w efektywnym uczeniu się:-
Przedszkole – na tym poziomie nasz student chce uzyskać ogólną orientację, jak usprawnić uczenie się z poszczególnych przedmiotów. Nie posiada jeszcze żadnej praktycznej znajomości narzędzi efektywnego uczenia się.
Rady dla uczących się na tym poziomie są w artykule Jak się uczyć? (2) - przedszkole. -
Szkoła podstawowa – tutaj student poznaje, jak praktycznie wykorzystać w uczeniu się swoje naturalne zdolności; pamięć, wyobraźnię, uwagę. Uczy się podstawowych umiejętności zapamiętywania skojarzeniowo – wyobrażeniowego oraz podstawowych zasad i prawidłowości efektywnego uczenia się.
Rady dla uczących się na tym poziomie są w artykule Jak się uczyć? (3) - szkoła podstawowa. -
Gimnazjum – to czas na opanowanie podstawowych technik pracy umysłowej na poziomie przynajmniej świadomej kompetencji.
Czas na ugruntowanie umiejętności stosowania w praktyce podstawowych metod i strategii uczenia się, organizowania sobie środowiska uczenia się i zarządzania sobą. -
Szkoła średnia – ugruntowuje umiejętności naturalnego i swobodnego posługiwania się podstawowymi technikami pracy umysłowej. Uczy i rozwija umiejętności w zakresie technik zaawansowanych.
Ugruntowuje umiejętności związane ze stosowaniem podstawowych metod i strategii skutecznego działania, samoodnową, komunikacją.
Umożliwia rozpoczęcie procesu poznawania samego siebie; własnego stylu pracy, procesów motywacyjnych, celów, kształtowania postaw, nawyków i innych czynników mających wpływ na efektywność uczenia się. -
Studia – to poziom naturalnego stosowania zaawansowanych technik pracy umysłowej, doskonalenia sprawności w zakresie metod i strategi efektywnego uczenia się i działania.
To uczenie się jak najwięcej o sobie i uczenie się nie tylko zarządzania, ale i świadomego oraz celowego kierowania sobą.
To własne poszukiwania i rozwój.
Dla osób nie ćwiczących praktycznie tych technik, takie rady są nieprzydatne.
To tak, jakby trener zawodnika skaczącego o tyczce, udzielał rad dotyczących techniki skoków, kibicom. Może to i ciekawe, ale zupełnie im nieprzydatne.
Dla kibiców jedyną korzyścią jest przyjemność obserwacji.
Warunki przedruków
Możesz wykorzystać ten artykuł bezpłatnie, umieszczając go na własnej stronie internetowej lub w czasopiśmie poza Internetem, pod warunkiem, że nie będziesz niczego zmieniać bez porozumienia się ze mną.
Pod tytułem musi ukazać się moje nazwisko, a pod artykułem wraz z linkiem do mojej strony, musi być umieszczona następująca informacja:
Krzysztof Pietraszek jest redaktorem serwisu http://superumysl.pl nauczycielem i trenerem technik pracy umysłowej.
Na jego stronach znajdziesz więcej podobnych artykułów, bezpłatne kursy i e-booki oraz możliwość profesjonalnego treningu technik pracy umysłowej.